Uzun zamandır epilasyon amacı ile kullanılan lazerler play full moon fortunes teknolojisidir. Alexandrite lazer teknolojisi, kullanımı pratik jack’s beanstalk ????? lazerlerdir. Önemli avantajı uygulama alanındaki kılların hemen yüzeyden medadvice temizlenmesi sayesinde uygulama alanında uygulama sonrası kıl kalmaz. Bir miktar tüy uzar gibi olur ve dökülür. Ağrısı en az lazer epilasyon tipidir.

Alexandrite lazer teknolojisi bazı bölgelerde kullanımı da önerilmez. Bunların başında yüz bölgesi gelir. Yüz ve boyun bölgesinde alexandrite lazer epilasyon uygulama sonrasında ince tüylerde artış olabilir. Bu önemli ve korkulan yan etki gerçekleşirse durum lazer yapılmadan öncekinden daha kötü olur. Bu yan etki kimde ve nasıl ortaya çıkar bilinmemektedir. Bu nedenle yüz, boyun ve sırt bölgesinde alexandrite lazer epilasyonu önerilmez

Alexandrite lazer ciltte derinlikten çok melanin ismindeki boya maddesi üzerinden etkidiğinden sırt ve kol bölgesi tüylerinde başarısı azdır. Bazen de burada da tüy artışı yapabilir.
Alexandrite lazerler koyu tenlilerde ve bronz kişilerde de kesinlikle kullanılmaz.

Alexandrite Lazer Teknolojisi

* Sadece açık cilt tiplerinde kullanılabilir.
* 755 nm dalga boyunu içeren lazerdir.
* Melanin emilimi ya da absorbsiyonu çok iyidir. Bu nedenle melanin üzerinden etki ettikleri söylenebilir.
* Soğutma ve pulse süresinin uzatılması yan etki ihtimalini azaltsa da etkinlik koyu tenlilerde düşüktür. Yan etki ihtimali yüksektir. Koyu tenlilerde diode ya da nd yag lazer önerilir.
* Hızlı bir lazerdir. Uygulaması bu nedenle kolay ve pratiktir

* Uzun zamandır kullanılan ve etkinliğini ispatlamış bir lazerdir.
* Uygulamadan hemen sonra kılların yüzeyden yok olması bir avantajdır.
* Bu sebeplerle birçok merkez ve hasta tarafından tercih edilen oldukça popüler bir lazerdir.
* Bu lazer tipi derin yerleşimli sırt tüylerinde omuz ve kol tüylerinde başarısı düşük bir lazer tipidir.
* Alexandrite lazerler ince yüz tüylerinde artış yapabilir bu nedenle kişi beyaz tenli bile olsa alexandrite lazer yüz bölgesine uygulanmamalıdır
* Etkin dozlar için yüksek doz kullanılması gerektiğinden koyu tenlerde tercih edilmez. Pulse süresini aşırı arttırmak ise etkinliği azaltır.

Alexandrite Lazerler Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

Alexandrite lazerler dalga boylarının kısa olmasından dolayı ciltte derine inmez. Bu özellikleri nedeniyle derin yerleşimli kıllarda etkileri zayıftır. Vücudumuzda sırt, kol ve yüz kılları diğer kıllara göre daha derinde yerleşirler. Bu nedenle bu bölgelerde alexandrite lazerleri önermiyoruz.

Alexandrite lazerleri yüz ve boyun bölgesinde kullanımı da önerilmez. Bunun nedeni найти работу в санкт-петербурге ise işlem yapılan alanda bulunan ince ayva tüylerinde artışa sebep olmasıdır. Bu tüyler kıl haline gelir. Fazlaca uzamaya başlar. Yani epilasyon amacıyla yapılan bu işlem ters etki ile indüksiyon ile sonuçlanır.

Alexandrite lazerlerin tüylerde yaptığı bu tetikleyici etkisinin nedeni henüz çözümlenmemiştir. Hatta yapılan alanın yanında da çıkması enteresan bir durumdur. Tüyler tetiklendiğinde tedavisi zordur. Birçok seans yapılsa bile faydalı olmayabilir. Alexandrite lazerlerin yaptığı bu yan etki oluşmuş ise bir süre ara verip Nd-yag lazerlerin kullanılabileceğine inanıyoruz. Fakat bu tedavinin işe yarayacağının garantisi verilemez. Alexandrite lazerlerin kullanılamadığı başka bir durumda koyu tenli kişilerdir. Koyu tenlilerde Alexandrite lazerin uygulanamayacağı çok nettir.

Alexandrite lazer uygulanan bir kimse bronzlaşmış ise alexandrite lazer yine aynı sebeplerle uygulanmamalıdır. Kişinin bikini izine bakarak açılıncaya kadar beklemek gerekir. Aksi halde kabuklanmalara, yanıklara ve lekelenmelere neden olunabilir.

Prof. Dr. Nilgün Şentürk

Dermatoloji