Terleme, cilt yüzeyinden suyun buharlaşması ile vücudun soğumasını sağlayan normal bir vücut fonksiyonudur.  Ter deride ter bezleri tarafından üretilir ve ter bezi kanalları adı verilen küçük kanallarla deri yüzeyine gelir. Ter bezleri elin avuç içi, ayak tabanı, yüz ve koltuk altında oldukça yoğundur, bu nedenle, terleme en sık bu bölgelerde ortaya çıkar.

Aşırı terleme nüfusunun yaklaşık% 1’inde görülür. Aşırı terleme, çoğu insan için normal olan uyarılar karşısında abartılı bir tepki olmasıdır. Bazen aşırı terleme altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu durumlarda, aşırı terleme genellikle geceleri ortaya çıkar.

Herhangi bir hastalık ile ilişkili olmayan terleme hayatı tehdit edici değildir ama hastanın yaşam kalitesini dramatik olarak etkiler ve oldukça can sıkıcı bir durumdur. Özellikle avuç içi terlemeleri sosyal ortamlarda sıkıntıya neden olmaktadır.

Aşırı terleme tedavisinde yerleşim terine bağlı olarak çeşitli topikal ajanlar (kremler), fiziksel yöntemler bazı ilaç tedavileri (terlemeyi azaltan ilaçlar) ve cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir.

Prof. Dr. Nilgün Şentürk