Botilinum Toksini

Botilinum Toksini

BTX; Botulinum tksini Clostridium botulinum isimli bakterinini oluşturduğu bir toksindir.

Tıpta kullanımı çok yaygın olup, bazı göz ve kas hastalıklarının yanı sıra  ve plastik cerrahi ile kozmetik alanında da 2002 yılından beri özellikle yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.Bunun dışında  aşırı terlemenin tedavisnde de oldukça etkilidir.

Hangi durumlarda BTX kullanılır?
Kozmetik dermatolojide özellikle alın ve göz çevresi kırışıklıklarının azaltılması, boyun sarkmalarının düzeltilmesi ve koltuk altı,  el avuç içi ve ayak tabanında görülebilen aşırı terlemelerin (Hiperhidrosis) tedavisi için kullanılmaktadır.

 

Kozmetik amaçlı Botilinum toksini Uygulaması

Botilinum toksini nasıl etki eder?
Dinamik çizgiler, yüz ifade çizgileridir; mimik hareketleri sırasında (kaş çatma, konuşma, gülme…) cilt altındaki küçük kasların kasılmalarıyla oluşur. Bu kasların kasılması zamanla cilde yerleşerek kalıcı çizgi ve kırışıklıkları oluşturur.

BTX, enjeksiyon yapılan bölgede geçici kaf felci yaparak buradaki kırışıklıkların azalmasını sağlar. Bu çizgiler erken dönemde botox tedavisiyle düzeltilebilir. Zamanla çizgiler derinleşir tek başına BTX tedavisi yeterli düzelmeyi sağlayamaz başka ek tedaviler uygulanır.(lazer, peeling, dolgu maddesi enjeksiyonu…)

Botilinum toksini kimlere uygulanabilir?
18-65 yaş arası herkese uygulanabilir. Özellikle yüz ve boyundaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. Gebe ve emzirenlerde ise uygulanması önerilmez.

Botilinum toksini nasıl uygulanır?
BTX tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız bu tedaviyle ilgili beklentilerinizi ve endişelerinizi doktorunuzla paylaşmalısınız. Kişinin kas yapısı göz önüne alınarak belirlenen kırışıklık noktalarına çok ince uçlu iğnelerle küçük dozlarda enjeksiyon yapılır.

Tedavi genelde 10-15 dakika sürer ve uygulama sırasında minimal rahatsızlık hissedilir.

İlaç, yalnızca enjekte edilen bölgede etkilidir genel dolaşıma karışmaz.

Uygulamadan sonra 4. günde etki görülmeye başlar 10. günde tam etkisi ortaya çıkar.

BTX en sık hangi bölgelere uygulanır?

Alındaki yatay çizgiler
İki kaş arasındaki çizgiler
Göz çevresi çizgileri
Ağız çevresindeki çizgiler
Boyun çizgileri

BTX sonrası hasta ne zaman normal aktivitesine döner?
Hasta enjeksiyon sonrası normal aktivitesine hemen dönebilir.

BTX etki süresi ne kadar devam eder?
BTX tedavisi  3-6 aylık bir düzelme sağlar. Uygulamalar tekrarlandıkça  bu sure 8-10 aya kadar çıkabilir.

BTX tedavisine başladıktan sona devam etmek zorunda mıyım?
   
BTX tedavisine başladıktan sonra  devam etmek zorunda değilsiniz tedavinin etkisi geçtikten sonra bile çizgiler uzun bir sure eski yoğunluğuna dönmez.

Uygulamalara devam edilirse giderek daha  başarılı sonuçlar alınır. Çizgiler giderek hafifler ve yenilerin oluşması engellenir. Cilt eskiye nazaran daha iyi bir görünüm kazanır.

BTX tedavisine hangi yaşta başlamak daha doğrudur?

Bu tedaviye başlanamak için özel bir yaş yoktur. Kişinin kas ve cilt yapısına göre çok erken yaşlarda uygulama ihtiyacı doğabileceği gibi çok daha ileri yaşlarda bu ihtiyaç olmayabilir.

Çizgilerin yeni başladığı dönemde BTX çok iyi sonuçlar alınırken daha oturmuş çizgilerin tedavisinde tek başına BTX yeterli olmamakta dolgu maddesi enjeksiyonu, lazer ve peeling tedavileri gerekmektedir.  Bu nedenle erken başlanan tedavilerle daha başarılı ve doğal sonuçlar sağlanır.
BTX uygulamasının riskleri nelerdir?
Bu konuda eğitim almış uzman kişiler tarafından uygulandığında işlemin riskleri yok denecek kadar azdır.

Uygulama bölgesinde hafif morarma ve kızarıklık, baş ağrısı, nadiren grip benzeri şikayetler olabilir. Tedavi sonrası uygulama yapılan bölge ovuşturulmamalı, baş dik tutulmalı, ağır egzersizden kaçınılmalıdır.

Aşırı terleme tedavisinde Botilinum Toksin Uygulaması
AŞIRI TERLEME (HİPERHİDROSİS) NEDİR?

BTX tedavisinin kozmetik dermatolojide kullanımının diğer bir alanı da hiperhidrosis olarak tabir edilen “aşırı terlemeler”dir.

Hiperhidrosis; anormal ter ve ısı kaybının olduğu genetik bir durumdur. Hem kadın hem de erkeklerde sosyal yaşamı etkileyebilecek ölçüde rahatsızlık oluşturabilir.

En sıklıkla el içi, ayak tabanı veya koltuk altı bölgesinde gözlenir.  Hastaların sosyal ve profesyonel hayatında önemli bir problemdir. BTX bu aşırı terlemeleri önlemede mükemmel bir tedavi sağlar.

 BTX terleme üzerine nasıl etki eder?
BTX ter bezlerine giden sinir uyarısının engellenmesiyle etki eder.

Uygulama nasıl yapılır?

Bu problemin çözümünde aşırı terlemenin olduğu bölgeler tespit edilerek, cilde ince iğnelerle küçük dozlarda BTX enjeksiyonu yapılır.

İşlem süresi ortalama  15 dakika’dır.

Tedaviyi takiben 1 hafta içinde etki başlar ve  genelde 6- 9 ay devam eder.