Genellikle cinsel ilişki ile ve bazen başka yollarla da (sperm, kan, vajinal akıntı) bulaşan, toplumuzda görülme sıklıkları giderek artan bir grup hastalıktır. Bu tür hastalıklar bazen hasta anneden bebeğe gebelik veya doğum sırasında, ayrıca kan ürünlerinden veya iğne batması yolu ile de bulaşabilir.

Bu hastalıklar ne tür belirtiler verir?

Cinsel yolla bulaşan hastalığın türüne göre belirtiler değişse de, eğer aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka bir deri ve zührevi hastalıklar uzmanına muayene olmalısınız.
 Genital alanda, ağız içinde veya anal bölgede yara, içi sıvı dolu olsun veya olmasın kabarıklık,
 Ağrılı veya yanma ile beraber olan idrar yapma
 Penis veya vajinadan akıntı gelmesi
 Kasık bölgesinde şişlik ve ağrı
Belirtiler ne zaman ortaya çıkar?
 Bu bulguların bir ya da birkaçı cinsel yolla bulaşan bir hastalığı gösterebilir. Bu belirtiler cinsel ilişkiden sonra kısa sürede (birkaç gün) ortaya çıkabileceği gibi bazen 3 ay sonra da olabilir.

Bu hastalıkların etkenleri nelerdir?
 Bu tür hastalıklar bakterilerle (bel soğukluğu, frengi, klamidyal infeksiyonlar), parazitlerle (trikomoniyazis) veya viruslarla (HPV-insan papilloma virusu, HSV- uçuk virusu, HIV-insan immün yetmezlik virusu) ile ortaya çıkarlar.

Risk faktörleri nelerdir?

Aşağıdaki durumlar cinsel yolla bulaşan hastalıklar için risk faktörü olarak kabul edilmektedir.
 Korunmasız cinsel ilişkide bulunmak
 Çok sayıda kişi ile cinsel ilişki kurmak
 Bir ya da birden fazla cinsel yolla bulaşan hastalığı olmak
 Alkol veya madde bağımlısı olmak

Bu hastalıkların önemi nedir?

Bu hastalıklar sizin dışınızda eşinizi veya partnerinizi de etkiler. Tedavi edilmeyen hastalıklar çok çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.
 Bu nedenle bu tür bir hastalığınız olduğunda en kısa sürede deri ve zührevi hastalıkları uzmanına mümkünse partnerinizle beraber başvurmalı ya da onu da bu durumdan en kısa sürede haberdar etmelisiniz.
 Unutmamalısınız ki güzel anları yaşadığınız zamanlar önlem alınmadığında onarılmaz durumlara yol açabilir.

Tanı nasıl konulur?

 Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa ait bulguları taşıyan hastalara, hastalığın türüne göre yapılacak kan,idrar veya akıntı örneklerinin incelenmesi ile tanı konulabilir.

Tedavileri nasıl yapılır?
 Venereal hastalıklar hastalığı oluşturan etkenlere yönelik uygun ilaçlarla (antibiotik, antiviral, antiparaziter) tedavi edilebilirler.

Bu yazı Türk Dermatoloji derneği web sayfasından alınmıştır.

http://www.turkdermatoloji.org.tr/files/file/CINSEL_YOLLA_BULASAN_HASTALIKLAR.pdf

Prof. Dr. Nilgün Şentürk