Dolgu; yüzde (ve bazen vücutta) doku çökmesi, kırışıklıkların giderilmesi için cilt altına hacim verici bir maddenin enjekte edilmesidir. Daha çok yaşın artmasına bağlı olarak oluşan , kırışıklıklar, kıvrımlarda ve kontür hatlarında oluşan çökme ve belirginleşmeleri hafifletmek ve dudak kalınlaştırmak amacıyla dolgu malzemeleri kullanılır.
Vücutta bulunan yapısal maddelerden ya da bu yapısal maddelerin yerine konabilecek kimyasal maddelerden oluşan geçici dolguların, allerji potansiyelinin daha düşük olması ve uygulama sonrası oluşan istenmeyen etkilerin dolgunun kalıcılık süresi ile sınırlı olması tercih nedenidir. En sık kullanılan ürünler ortalama  9-12 ay arası kalan geçici dolgu malzemeleridir. Geçici dolgu materyalleri içinde yer alan hyaluronik asit tüm canlıların derisinin dermis tabakasında yer alan bir maddedir. Su tutma özelliği sayesinde cilt elastikiyetinin sağlanmasında rol alır.

Doldurulacak olan bölgeye göre farklı molekül ağırlığındaki hyaluronik asit maddesi seçilir. Hyaluronik asit ile dudak, kaz ayağı, kaş arası, burun kenarı olukları gibi bölgelerin geçici dolgusu yapılabilir. Hyaluronik asitle yapılan dolgu işlemlerinde oluşabilecek yan etkiler, enjeksiyon yerinde ağrı, şişlik, nodül ve renk değişikliğidir. Nadiren granülom ve apse oluşumu görülebilir.

Dolgu uygulamaları sırasında dikkat edilecek en önemli husus, kullanılan ürünün steril ve uygun şartlarda muhafaza edilmesi ve kişiye özel uygulanmasıdır.

 Dolgu malzemeleri en çok nerelerde kullanılır?

  • Burun kanatlarından ağız kenarlarına doğru uzanan kırışıklıklarda
  • Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler
  • Dudak üstündeki mimik çizgiler (perioral çizgiler)
  • Akne, yara, ameliyat izlerini doldurmada
  • Yanakları, dudakları dolgunlaştırmada
  • Gözaltı çukurlarını doldurmada
  • Boyun çizgileri ve dekoltede

 Dolgu uygulaması ne kadar sürer?

Uygulama 15-30 dakika sürebilir. Uygulamadan sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Önemli bir ağrı oluşmaz. Dolgu enjeksiyonlarından sonra günlük aktiviteye geri dönülebilir. Uygulama bölgesinde, birkaç saat süren hafif bir şişme, morluklar olabilir. Sonuçlar, 3-6 ay arasında bir süre için kalıcı olurlar.

 Dolgu Nasıl Uygulanır?

Dolgu Maddesi minik bir iğne ile, derinin altına, kırışıklık altında bulunan kendi kolajeninizin içine enjekte edilir. Gereken enjeksiyon sayısı, kırışıklığın derinliğine ve uzunluğuna bağlı olarak değişir. Birkaç adet enjeksiyon gerekebilir. Diğer yüz gençleştirme prosedürleri ile kombine kullanılabilir.

Prof. Dr. Nilgün Şentürk