Erkek tipi saç dökülmesi (Androgenetik Alopesi) erkeklerdeki en yaygın saç dökülmesi tipidir. Erkek tipi saç dökülmesinde saç çizgisi geriye doğru çekilmiştir, şakaklarda ve başın üst bölümde dökülen saçların yerine daha ince saç tellerinin gelmesi ile kademeli olarak saç dökülmesi ve seyrelme gözlemlenir.  Daha sonra başın tepe kısmı ve açılan şakak kısmı birleşerek sadece başın ön bölgesinde bir miktar saç kalır. Başın yan ve arka taraflarındaki saçlar bu dökülmeden etkilenmezler.

Erkek tipi saç dökülmesi genellikle kalıtımsaldır ve birçok erkek için gerçek bir endişe kaynağıdır. Bu bölgedeki kılların dihidrotestesteron hormonunun etkilerine hassasiyeti sonucu gelişir. Dihidrotestesteron saçın anajen dediğimiz gelişme safhasını kısaltır ve kıl köklerinin küçülmesine neden olur ve saçlar giderek incelir. DHT hormonunun, ergenlik çağında erkeklerde sesin kalınlaşması, sakalların çıkması, sperm üretimi ve kas gelişimi gibi başka görevleri de bulunmaktadır. O nedenle DHT’nin tamamen yok olması demek vucuttaki birçok faaliyetin de durması anlamına gelmektedir.

Erkek tipi saç dökülmesi 20’li yaşlardan itibaren görülmeye başlar. Erkeklerin %25’i, 25 yaşına kadar, %40’ı da 40 yaşına kadar erkek tipi saç dökülmesi ile karşılaşmaktadır. Toplamda erkeklerin %60’ın da saç dökülmesi problemi bulunmaktadır.

 Erkek tipi saç dökülmesinin tedavisinde neler kullanılmaktadır?

Günümüzdeki tedavi seçenekler şunlardır: •  PRP ve mezoterapi ile kıl folliküllerinin canlandırılması •  Minoksidil solüsyon •  Finasterid tablet (Tip II 5 alfa redüktaz inhibitörü)

Saç ekimi

 

Prof. Dr. Nilgün ŞENTÜRK