lazer epilasyon işlemi

lazer epilasyon işlemi

İstenmeyen tüyleri hızlı ve kolayca yok edebilmek amacıyla son yıllarda lazer sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer epilasyon; kiş­iye, uygulanan bölgeye ve kıl tipine uygun ı­şık enerjisi vererek vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın hızlı, etkili, güvenli ve daha az ağrılı bir yöntemidir. Deriye gönderilen lazer ışınları kıl dibindeki pigment hücreleri tarafından emilerek ısı enerjisi oluşturur .  Isınan kıl kökünde kılı üreten hücrelerde kalıcı hasar olur ve kıl kökü kıl üretemez. Böylece birbirini izleyen seanslar sonunda kıllar uzun süreli olarak yok edilir. Bu işlem sırasında soğutma sistemlerinin kullanılması  ile cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünün  tahrip olması sağlanır. Bu amaçla alexandrite, diode, Nd:YAG lazerler ve IPL kullanılmaktadır.

 Lazer nasıl etki eder?

Lazer epilasyonda amaç kıl kökünde kalıcı hasar oluştururken çevredeki deriye hasar vermemektir. Lazer enerjisi derinin altındaki kıl köküne ulaşır. Kıl kökündeki renk hücreleri (pigment) lazer enerjisini emer ve ısı oluşturarak çevre deri ve dokuda hasar yapmadan kıl kökünü yakar. Zarara uğrayan kıl tekrar çıkmaz. Yanan tüylerin bir kimi hemen dökülür, bazıları ise 2-3 hafta içinde deriden atılır. Kıllara tek tek uygulanan elektrikli epilasyondan farklı olarak, her enerji atışında çok sayıda kıl yanar. Böylece sırt, omuz, kollar, bacaklar ve yüz gibi geniş alanlar kısa sürede tedavi edilebilir. Lazer ile epilasyon vücutta her bölgeye anestezi gerektirmeden uygulanabilir. Meme ucu, üst dudak ve bikini bölgesi gibi hassas bölgeler bile kolaylıkla tedavi edilebilir. Lazer yöntemi istenmeyen tüylerden kurtulmak için faydalı, kolay, hızlı, güvenli ve etkili bir yöntemdir.

 Epilasyon amacı ile kullanılan lazer sistemleri nelerdir?

● IPL

● Alexandrite 755 nm

● Diode 800-810 nm

● Long pulsed ND YAG 1064 nm

● Radyofrekans tedavileri

 Kliniğimizde lazer epilasyon için Alexandrite ve Nd:Yag lazer cihazları kullanılmaktadır. Türk insanı genellikle çok koyu olmayan ten rengine ve koyu renk kıl yapısına sahiptir, bu nedenle Alexandrite lazer  için en uygun yapıdadır.  Alexandrite lazer derindeki kıl köklerine ulaşarak kalıcı sonuç sağlar ve iz bırakan yanık sorununa yol açmaz. Cihaz cilde temas etmediği için hijyen açısından sorun yaşanmaz. Nd:Yag lazer, koyu veya bronz tenlilerde güvenle kullanılabilir. Ayrıca aleksandrite lazer ile yüzde kıllanma artışı olduğu için yüz epilasyonunda tercih edilmektedir. Açık renkli (beyaz, sarı, kızıl) kılları kalıcı olarak yok eden bir lazer türü icat edilmemiştir, bunlara sadece iğneli epilasyon etkilidir.

IPL

IPL, Mavi Işık, Fotoepilasyon vs. gerçekte lazer teknolojisi değillerdir, sadece yoğunlaştırılmış ışık sistemleridir. Bu yöntemler derindeki köklere ulaşıp kıl kökünü tahrip gücüne sahip olmadıklarından daha ziyade bir modern ağda yöntemi olarak kabul edilir ve sadece geçici kıl dökme etkisi gösterirler. Uygulama sırasında cihaz başlığı cilde temas ettiğinden hijyen açısından sorun olabilir.

Doktor bulunmayan, tıbbi kuruluş olmayan Güzellik salonlarında kullanılan bu IPL cihazları yanıltıcı olarak lazer diye tanıtılmaktadır, dikkat ediniz !

 Vücudun hangi bölgelerine lazer epilasyon yapılabilir?

Tüm vücut bölgeleri lazer ile tedavi edilebilir. Kadınlarda en çok üst dudak, çene, bikini bölgesi kol, bacak ve koltukaltı bölgeleri tedavi edilir. Erkeklerde ise sırt, omuz, göğüs bölgesi ve sakal bölgesine uygulanır. Alın ve kaş üstleri de tedavi edilebilir.

 Lazer epilasyonun diğer yöntemlere üstünlüğü nedir?

Lazer epilasyon hızlı, güvenli ve uzun süreli sonuç sağlar ve istenilen her yere uygulanabilir. Tıraş, ağda ve tüy dökücü kremler kılı ortadan kaldırır. Ancak kıl kökü yok olmadığı için bir ile dört hafta içinde tüyler geri döner. Lazer epilasyon da ise kıl kökü kalıcı olarak tahrip edildiği için tüyler daha geç ve incelmiş olarak geri gelir.

 Lazer epilasyonun riskleri nelerdir?

Lazer epilasyon işlemi sonrasında kıl köklerinde belirginlik, deride kızartı oluşur. Bu yan etkiler hemen her lazer epilasyon uygulamasından sonra oluşur. Fakat 1-3 saat içinde çok nadiren 24 saat sonunda kızartı kaybolmaktadır. Çok hassas ciltlerde birkaç gün sürebilir.  Bazı lazer türlerinde esmer ve bronz tende uygulamalarda renk değişiklikleri, su toplama ve kabuklanma oluşabilir. Bu tür problemler nadirdir ve birkaç gün içinde geriler. Lazer epilasyon uygulanan işlem bölgesi mutlaka güneşten korunmalıdır. Bu süreç 7-15 gündür. Yine güneşlenme sonrası lazer epilasyon uygulanabilmesi için en az 3 hafta beklenmelidir. Aksi taktirde lazer epilasyon uygulanan işlem alanında lekelenme riski oluşabilir. Lazer yöntemi deri kanseri yapmaz. İç organlara zararı yoktur.

)

 Tedavi sonrası lazer uygulanan alanda tüyler tamamen yok olur mu?

Lazer epilasyon sonrası doğru uygulama yapılırsa tüylerin bir kısmı hemen dökülür. Geri kalanlar 1-3 hafta sonra deriden atılır

Lazer uygulanan alanda pek çok hastada kıl miktarında % 70-90 azalma olur, kalan tüylerin renkleri ve kalınlıkları azalır. Ancak tamamen tüysüz kalma durumu beklenmemelidir.

Lazer epilasyon ilk iki seansta belirgin azalma gözlemlenmeyebilir. Üçüncü ve dördüncü seanslardan sonra tüylerde belirgin azalma başlar. 4-6 seans sonrasında tüyler yıllarca çıkmayacak şekilde azalır. Bazı hastalarda seyrek idame seansları yapılabilir.

Tedavi etkinliği tedavi esansları tamamlandıktan sonra 6 ay içinde değerlendirilmelidir. Tekrar çıkacak kıllar 6 ay içinde belli olur. Lazer tedavisinden sonra az miktarda çıkan tüyler ince ve çok açık renklidir. Kozmetik problem teşkil etmez.

 Niye en az 6 tedavi seansı gerekmektedir?

Bütün lazerler tüylerin aktif dönemine etkilidir. Dinlenme fazındaki tüy kökleri lazerden etkilenmez. Vücuttaki tüyler değişik dönemlerde aktif faz ve dinlenme fazına girerler. Lazer uygulama esnasında aktif kılları etkiler. Bir süre sonra dinlenme fazındaki tüyler aktif hale gelir. Bir sonraki uygulamada da bu tüyler yok edilir.

Tüylerin %50-80 kadarı aktif fazdadır ancak 1/3-1/4 tüy yeterince pigmente sahiptir. Bu yüzden her seansta 1/3-1/4 tüy lazerden etkilenir.

Tüylerin 1/3-1/4 ‘ü yeterince pigmente sahip olduğundan en az altı seans gerekmektedir. Çoğu kez 5-8 seans uygulama yapılması gerekir.

 Seans sayısı hangi faktörlere bağlıdır?

  • Kıl rengi (açık renkli tüyler fazla sayıda seans gerektirir )
  • Etnik ve genetik yapı ( koyu tenli kişiler fazla sayıda seans gerektirir ).
  • Hormon durumu
  • Tedavi edilen alan
  • Tüy yoğunluğu
  • Yaş
  • Kilo (fazla kilo tüy gelişimini arttırır)

 Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Koyu renkli ve bronzlaşmış hastalar için IPL, Alexandrite 755 nm lazerler uygun değildir. Bu kişilere Diode 800-810 nm ve 1064 nm Nd:YAG lazer uygundur. Çocuklarda 12 yaş üzerinde özel problem varsa uygulanabilir. Lazer epilasyon sadece kozmetik nedenlerle uygulamaz. Tüylenme yapan tedavi kullananlarda, batık tüy tedavisinde, kıl dönme probleminde de kullanılabilir.

 Hangi tüy renkleri tedaviye en iyi yanıt verir?

Kıl köklerindeki pigment lazer tedavisi için önemlidir. Bu yüzden siyah veya kahverengi tüyler tedaviye en iyi yanıt veren guruptur. Beyaz ve gri tüyler tedaviye yanıt vermez.

 Lazer epilasyon ne sıklıkta yapılır, seanslar ne kadar sürer?

Lazer uygulamaları 6-12 haftada bir yapılmalıdır. Kıl köklerinin pigmentinin yeterli derecede olması için bu süre gereklidir. 6 haftadan erken 12 haftadan geç olmamalıdır.

Seans süresi dudak üstü gibi bölgelerde 1-2 dakika iken, tüm bacak ve sırt gibi geniş alanlarda yarım ile bir saat sürebilir.

 Lazer seansları esnasında dikkat edilmesi gereken kurallar:

Ağda, sir ağda, cımbız, iğneli epilasyon ve epilasyon cihazlarını kullanmayın!

Lazer enerjisi aktif tüylere etkili olduğundan bu bölgedeki kıllara son 20 gün içerisinde kökten alma işlemi (cımbız, ağda, epilatör) yapılmamalıdır. Bu işlemler lazerin etkileyip yok edeceği kıl kökünü koparttığı için lazerin etkisini azaltır.

Lazer epilasyon uygulanacak bölgedeki kıllar seanstan 3 gün öncesine kadar makas jilet veya tüy dökücü kremle kısaltılabilir. Deri üzerindeki uzun kıllar lazer enerjisini emer ve enerjiyi israf ederek kıl köküne gitmesi gereken enerjiyi azaltır. Ayrıca bu kıllar yanık ve deri tahrişi olasılığını arttırır. Yaygın inancın tersine jilet tüyleri kalınlaştırmaz, çoğaltmaz, koyulaştırmaz. Bu yüzden tedavi öncesi ve seans aralıklarında jilet veya tüy dökücü kullanabilirsiniz.
Bronzlaşmaktan kaçınılmalıdır!

Bazı lazer türleri koyu tenlere uygulanabilirse de tedavi öncesinde güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemeli ve bronzlaştırıcı kremler uygulanmamalıdır. İstenmeyen yanıklar ve renk değişiklikleri olabilir. Ayrıca lazerin etkinliği azalır

İşlem sırasında lazer epilasyon uygulanacak cilt yüzeyinde makyaj olmamalıdır. Makyaj lazer enerjisini emerek, daha az enerjinin kıl köküne ulaşmasına ve etkinliğinin azalmasına neden olur. Makyaj lazer ısısını artırarak deride tahriş veya yanık yapabilir. Lazer işleminden sonra makyaj yapılabilir.

Ağrı eşiğiniz düşükse işlemden 2 saat önce ağrı kesici almanız uygun olabilir. Ayrıca bazı kadınlar regl döneminde acıya daha hassas oldukları için regl öncesi ve sırasında uygulama yapılmayabilir.

Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki kıllara sarartma, boyama işlemi yapılmamış olmalıdır. Cilt soyma (peeling) uygulaması yapılıyorsa, işlem 15 gün önceden bırakılmalıdır.

Lazer tedavi sonrası öneriler:

Lazer epilasyon uygulanan bölgede kişinin derisinin hassasiyetine göre değişen sürede (1 saat ile birkaç gün arasında) kızarıklar oluşması normal bir durumdur.  Bazı hastalarda, lazer epilasyon işlemi sonrasında uygulama yapılan bölgede hafif bir kabarıklık, nadiren kabuklanma ve sivilce oluşabilir. Bunlar herhangi bir endişeye ve tedaviye gerek olmadan kendiliğinden geçecektir. Bazı ciltler hassastır ve işlem sonrası kuruluk hissedilebilir. Bu durumda nemlendirici kullanılabilir.

Lazer sonrası su toplama ve kabuklanma oldukça nadirdir ve birkaç gün ile bir hafta arasında geriler.

Lazer epilasyon sonrasında ılık duş alınabilir. 1 hafta süresince kese, peeling gibi deriyi tahriş edebilecek uygulamalar yapılmamalıdır.

Lazer epilasyon uygulaması sonrasında bir veya iki hafta süreyle güneşe maruz kalınmamalı, solaryuma girilmemelidir. Lekelenmeler olabilir. En az 30 faktör içeren güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Lazer sonrası kıl köklerindeki tüyler tedaviden 1 veya 2 hafta içerisinde uzayabilir. Eğer rahatsız oluyorsanız kesebilirsiniz. Tıraş ve tüy dökücü kremi seans aralarında kullanabilirsiniz. Seans aralarında ağda, sir ağda ve cımbız, iple alma gibi yöntemler kullanılmamalıdır. Çünkü bir sonraki lazer seansının etkisini azaltırlar.

Lazer epilasyonda seans sayısı vücut bölgeleri için 4-6 hafta; yüz bölgesi için 6-12 seanstır. Seans sayıları hastanın deri rengine ve kıl yapısına göre değişebilir. Hormonal bozukluklar seans sayısını etkileyebilir.

Lazer epilasyon uygulanan kıllar kökten 3 – 10 gün içerisinde hafifçe uzayarak dökülmeye başlar veya el ile tutularak çekildiğinde kolayca çıkar.

Lazer epilasyonda seans araları yüz, kolaltı, genital bölgeler için 4 hafta, vücut bölgeleri (geniş alanlar) için 8 haftadır.

Geniş bölgeler (kol, bacak, sırt, göğüs, genital) için her uygulamadan sonra 15-20 gün içerisinde ücretsiz kontrol seansı yapılmaktadır (20 günden sonra kontrol seansı uygulanmaz). Küçük bölgelerde ise tedavinin seyrine katkısı olmadığından kontrol seansı uygulamaya gerek yoktur.

))

Prof. Dr. Nilgün Şentürk

Dermatoloji