LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon; kiş­iye, uygulanan bölgeye ve kıl tipine uygun ı­şık enerjisi vererek vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmanın hızlı, etkili, güvenli ve daha az ağrılı bir yöntemidir. Deriye gönderilen lazer ışınları kıl dibindeki pigment hücreleri tarafından emilerek ısı enerjisi oluşturur .  Isınan kıl kökünde kılı üreten hücrelerde kalıcı hasar olur ve kıl kökü kıl üretemez. Böylece birbirini izleyen seanslar sonunda kıllar uzun süreli olarak yok edilir. Bu işlem sırasında soğutma sistemlerinin kullanılması  ile cilde zarar vermeden doğrudan kıl kökünün  tahrip olması sağlanır.

Epilasyon amacı ile birbirlerine göre avantaj/dezavantajları olan farklı lazer sistemleri kullanılmaktadır. (Alexandrite Lazer, Nd:yag Lazer, Diode Lazer)

 

Lazer epilasyonun diğer tedavilere göre avantajları nedir ?

İğneli epilasyon ile kıyaslandığında lazer iş­lemi ağrısız ve oldukça kısa süren bir uygulamadır. Örneğin dudak üstü 1-2, koltukaltları ise 3-5 dakika gibi bir sürede istenmeyen kıllardan temizlenir. Lazer epilasyon tüm vücuda aynı seansta uygulanabilir. Hijyene uyulmadığı taktirde iğneli epilasyon yöntemi ile AİDS ve Hepatit B,C gibi hastalıklar bulaşabilir. Oysa lazer tedavisinde böyle bir risk bulunmamaktadır. Ayrıca, lazer epilasyonun iz bırakma riski yoktur.

Lazer epilasyon güvenli midir ?

Lazer tekniği tıpta yaklaş­ık 30-40 yıldır güvenle kullanılmaktadır. Son 10-15 yıldır da lazer epilasyon yaygın șekilde kullanılmaya bașlanmıștır. Lazerin kanser yapıcı etkisi yoktur. Sadece uygulama sırasında  ben ve kahve renkli lekelere ışılama yapılmamasına dikkat edilmelidir.

Lazer epilasyon ağrılı bir işlem midir ?

İş­lem sırasında ağrı duyumu ki­şiye göre değişmektedir. Bu ağrı çogunlukla dayanılabilir niteliktedir. Seans sonrasında birkaç dakika/ saat süren kızarıklık, ­ş­işlik geliş­ebilir, fakat bu yan etkiler geçicidir ve hastaların günlük aktivitelerini etkilemez.