Cilt gençleştirme konusuna çoğu hastanın cerrahi girişimleri tercih etmemesi sonucu cerrahi olmayan, iyileşme sürecinin daha kısa olduğu veya hiç olmadığı lazerle cilt yenileme ve lazerle cilt gençleştirme teknikleri geliştirilmiş ve son yıllarda giderek populerliği artmıştır. Ameliyat risklerini almadan cildin sıkılaştırılması, kırışıklıkların giderilmesi ve yerçekimi etkisi ile ciltte oluşan sarkmaların toparlanması çeşitli dokularda muazzam değişiklikler yapabilen lazer ile cilt gençleştirme teknolojileri ile mümkün olabilmektedir.

Lazerle cilt gençleştirme ve cilt yenileme işleminde kullanılan lazer cihazlarının tamamı cilde yüksek enerjili ışınlar gönderirler. Bu lazer ışınları cildin yapısında bulunan su molekülleri veya kromofor adı verilen ve renk içeren maddeler tarafından tutulurlar. Işık enerjisinin su ve kromoforlarca tutulması sonucu enerji ısıya dönüşür ve cildin ışığa maruz kalan bölgesini kontrollü olarak katmanlar halinde tahrip eder. Lazer atışlarına maruz kalma sonucu tahrip olmuş cildin güneş ve benzeri etkilerden yıpranmış ve kırışmış dış katmanlarının yerini, yeni oluşan taze cilt dokuları alır. Bazı lazerler cilt yenileme işlemini cilt dokularını tahrip etmeden sadece ısıtarak da sağlamaktadır.
Lazerle cilt gençleştirme işlemi sonucunda cilt yapısı ve görüntüsünde önemli bir gelişme sağlanabilir. Cilt daha genç, daha sağlıklı, lekelerden ve izlerden arınmış daha temiz ve duru bir görünüme kavuşur. Lazerle cilt yenileme işlemi ile cildin elastikiyeti artar ve kırışıklıklar önemli oranda azalır.

Ablatif Cilt Gençleştirme

Uygun bir derinlikte kontrollü bir şekilde cildin üst tabakasını soyarak etki ederler. Bu cilt yenileme tekniği ile cildin yüzeysel tabakaları ısıtılır. Aynı anda doku içindeki su buharlaşır ve cildin yıpranmış ve yaşlı görünüme neden olan üst tabakaları tahrip olur. Ablatif uygulamalarla yapılan lazerle cilt soyma işleminden sonra ciltteki yara ve yanık görüntüsü yaklaşık 1 hafta devam eder. Bu süre içinde cildin çok iyi korunması gerektiği için 1 hafta evde istirahat edilmesi önerilir. Lazerle cilt soyma yöntemi ile kırışıklıklar, ince çizgiler, akne skarları (sivilve izleri) ağız ve göz çevresindeki yaşlanma etkileri başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.
Ablative yöntem kullanılarak lazerle cilt gençleştirme işleminde 2 tip lazer yaygın olarak kullanılır.

1- CO2 (Karbondioksit lazerler) : 
2- Er:Yag Lazerler 

Nonablatif Cilt Gençleştirme

1- Fraksiyonel Lazerler
2-Plasma
3- Yüzeyel Er:Yag 
4- İnfrared Lazerler 
Özellikle 1064 nm, 1320 nm ve 1450 nm gözle görülmeyen ışık üretirler. Bu ışık da su molekülleri tarafından emilir ve dermilsile epidermis aynı anda ısıtılır. Cildin üst tabakası olan epidermisteki termal hasarı önlemek için cilde agresif bir soğutma uygulanır. İnfrared lazerler kolajeni yeniden yapılandırıp sıkıştırarak cilt gençleştirme sağlarlar. Kırışıklık ve sivilce tedavisinde yaygın olarak kullanılan infrared lazerlerle yapılan cilt yenileme uygulaması ışınların doku içine penetrasyonu fazla olması sebebiyle biraz ağrılıdır.