Lazerle Dövme Silme

LAZERLE DÖVME SİLDİRME

Yaptırıp da pişmalık duyduğunuz dövmelerden lazer tedavisi ile kurtulmak artık mümkün

LAZERLE DÖVME NASIL SİLİNİYOR?

Siyah yada renkli dövmeler lazer ışınları aracılığı ile silinebiliyor.Dövme içindeki renk maddeleri lazer ışınlarını tutup ıısı oluşmasını sağlıyor. Oluşan ısı  bu pigmenteri içeren hücreleri parçalıyor sonrasında oluşan artıklar vücudun doğal savunma sistemi ile dışarı atılıyor

LAZERLE HER DÖVME SİLİNEBİLİR Mİ?

Dövm3 silmede lazer tedavisinin başarısı

Dövmenin ve cildin rengine,

Kullanılan boyaların cinsine,

Dövmenin uygulama derinliğine, yoğunluğuna ve uygulama şekline,

Dövmenin yaşına,

Kullanılan lazer sistemine bağlı olarak değişmektedir

DÖVME VE CİLT RENGİNİN LAZERLE DÖVME SİLME / SİLDİRME İŞLEMİNE ETKİSİ var mı?

Lazer ışınları kontrast bir ortamda etkili olmaktadır. Tek dalga boylu lazer kullanıldığında siyah renkteki bir dövme daha kolay çıkabilirken farklı dalga boylarını içeren cihazlar ile açık renkli dövmenin çıkarılması mümkün olmaktadır. Q Plus EVO ile her renkteki dövmenin silinebilmesi mümkündür.

DÖVME UYGULAMASININ LAZERLE DÖVME SİLME / SİLDİRME İŞLEMİNE ETKİSİ

Dövmenin kötü sayılabilecek, yer yer daha derine, yer yer daha yüzeye yakın uygulanması lazer ışınlarının bazı pigmentleri algılamasını zorlaştırır. Dövmede kullanılan boyanın yoğunluğu lazer işleminin ardından boyanın vücuttan atılmasını zorlaştırır.

TEDAVİDE KULLANILAN LAZER SİSTEMİNİN DÖVME SİLME / SİLDİRME İŞLEMİNE ETKİSİ

Tedavide kullanılan lazer sisteminin de dövme sildirme işleminin başarısına etkisi bulunmaktadır. Dövme silme işleminde yaygın olarak kullanılan Nd:Yag Q-Switch Laser sistemleri koyu renkli dövmelerde en etkili sistemler olup daha açık renkli dövmelerde (sarı, kahverengi, yeşil vs.) Q-Switch KTP ve Ruby  Laser sistemleri başarılı olmaktadır.Q Plus Evo içerdiği 3 dalga boyu ile (QS NdYAG, QS KTP ve QS Ruby) her renkteki dövmeye etki edebilme potansiyeline sahiptir

LAZERLE DÖVME SİLME / SİLDİRME HER KİŞİYE VE HER BÖLGEYE UYGULANIR MI?

Lazerle dövme sildirme uzun yıllardan beri güvenle uygulanan bir yöntem olmakla birlikte bazı durumlarda tedbiren tedaviden kaçınmak gerekir. Bu durumlar;

Küçük yaşta olup kıl yapısı gelişimini tamamlamamış kişilerde (lazer ışınları aynı zamanda kıl köklerini uyarabilir),

Hepatit-B hastalarında,

Hamilelerde,

Skar ve açık yaralar üzerine,

Burun ve kulak içlerine,

Göz ve kirpik çevresine (göz koruma kalkanı kullanılarak yapılabilir)

DÖVMELER TAMAMEN SİLİNİYOR MU?

Dövmenin etkilerini 100% oranında gidermek mümkün olmasa da başarı oranı ortalama %90 civarındadır. Siyah renkte basit dövmelerde başarı hemen hemen ten rengine yaklaşabilir. Burada hastanın tatmini ve mutlu olması ön plandadır. Bazı durumlarda hasta dövmenin silinmesinden ziyade dövmenin algılanmamasını (isim, sembol vs.) önemsemektedir.

DÖVME SİLDİRME TEDAVİ SÜRECİ

Tedavi sürecini; lazerle kalıcı dövme silme / kalıcı dövme sildirme uygulaması, bölgenin yara ve kabuk bağlaması ve iyileşme evresi gibi 3 safhaya ayırabiliriz. Öncelikle lazer marifetiyle silinen dövmeler beyaz bir renk hali alır giderek kırmızıya dönüşür. Bölge sonrasında yara kıvamındadır. 3 – 5 gün içerisinde cilt üzerinde saydam bir kabuk oluşur ve 2 – 3 hafta içerisinde oluşan bu kabuk kuruyarak dökülür. İşlem yapılan bölge kızarık bir görünümdedir bundan sonra artık yaranın iyileşme evresi başlamıştır. Zamanla dövmenin ne kadarlık bir kısmının tahrip olduğu ne kadarlık bir kısmının kaldığı daha iyi görülecektir.

DÖVME SİLDİRME SEANS SAYISI

Seans sayısı kişiden kişiye, dövmenin yapısına, rengine göre değişmektedir. 1 seans sonunda tatmin olan hastalar olmakla birlikte 10 seans sonunda sonuçtan memnun olmayan hastalarda bulunmaktadır. Genel olarak siyah renkte basit bir dövme 1 veya 2 seans sonunda algılanmayacak kadar belirsizleşir.

DÖVME SİLDİRME SEANS SÜRESİ VE SEANS ARALIKLARI

Seans süresi dövmenin büyüklüğüne göre değişir. 5 dk. sürebilen işlemler olduğu gibi saatlerce süren işlemler ve 1 seansın birkaç seansta tamamlandığı tedavilerde olabilir. Seans aralıkları bölgenin durumuna göre belirlenir. Ortalama 2 – 3 ay gibi süreler öngörülür.

LAZERLE DÖVME SİLDİRME ÖNCESİ UYARILAR

Uygulama öncesi bronzlaşma, güneş banyosu ve  solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedaviye deri rengi açılınca başlanmalıdır.

LAZERLE DÖVME SİLDİRME SONRASI UYARILAR

Uygulama sonrasında tedavi edilen bölgenin üzeri kapatılmaktadır. Uygulama alanı 24 saat süreyle kapalı kalmalıdır

Uygulama alanı günlük olarak bakım kremi ile nemlendirilmeli, kabuklar kopartılmamalıdır.

Uygulama alanı 2 – 3 hafta boyunca kabuklanma ve kabukların dökülmesi süresince güneş ışınlarına direk maruz kalmamalı, mutlaka güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Yara iyileşme sürecine girene kadar başka bir işlem yapılmamalıdır. (ağda, epilasyon, peeling vs.)

LAZERLE DÖVME SİLME SONRASI FRAKSİYONEL LAZER UYGULAMASI

Lazerle dövme sildirme işlemi sonrasında bazı durumlarda boya pigmentin tamamen atılmasına rağmen yara izi dövmenin tüm izlerini taşıyabilir. Hatta dövmeden daha rahatsız edici bir görünümle karşılaşılan vakalar da bulunmaktadır. Fraksiyonel lazer yara izlerini ve lekeleri gidermede, cildin doğal görünümüne kavuşmasında yardımcıdır.

SIK SORULAN SORULAR

Lazerle dövme sildirmenin vücuda bir zararı olur mu? Kansere yol açar mı?
Lazerle dövme silmenin zararları veya kansere yol açtığı gibi konularla alakalı olarak henüz her hangi bir klinik çalışmaya rastlanmamıştır.

Lazerle dövme silme ağrılı / acılı bir tedavi midir?
İşlem sırasında hafif acı / ağrı duyulmaktadır. Özellikle dövmenin yapılışı esnasında hissedilen acıyla karşılaştırıldığında yok denecek kadar azdır. Lokal anestezik kremler ve soğuk hava uygulaması ile duyulan ağrı hafifletilmektedir

Lazerle dövme sildirmenin her hangi bir yan etkisi var mı?
Evet lazerle dövme sildirme işleminin geçici bir süre için ciltte tahriş ve yanma, yara ve kabuk bağlama gibi yan etkileri bulunmaktadır. Bu tedavinin etkili olması için gerekli bir süreçtir.

Yazın lazerle dövme sildirme işlemi yapılır mı?
Lazerle dövme sildirme işlemi mevsime bağlı olmaksızın her dönemde uygulanabilir. Burada önemli olan tedavi edilen bölgenin güneş ışınlarına direk maruz bırakılmamasıdır.

Solaryum sonrası lazerle dövme silme işlemi yapılır mı?
Solaryum sonrasında lazerle dövme silme işlemi yapılmasını önermiyoruz. Lazer ışınları kontrast bir ortam bulamayacağı için ciltte hiperpigmentasyona ve lekelere sebep olabilir.