PRP nedir?

PRP, Platelet Rich Plazma (trombositten zengin plazma) kelimelerinin baş harflerinden alınan ve günümüzde cilt gençleştirme amacı ile kullanılan yöntemlerden biridir. Esas olarak kanın pıhtılaşmasını sağlayan trombositler aynı zamanda yaraların iyileştirilmesi sürecinde yara yerinin temizlenmesi görevlerini üstlenirler. Ayrıca trombositlerden salınan büyüme faktörleri hücrelerin onarım mekanizmasını devreye sokarak yaraların iyileşmesini sağlamaktadır. PRP uygulaması ile deriye kan dolaşımı ile gelenlerden daha çok sayıda trombosit ve içerdikleri büyüme faktörlerinin ulaşması sağlanmaktadır.

Antiaging olarak PRP 

PRP ile ciltte çok hafif hasar yaratır gibi yaparak cildi uyarıp; yara iyileşme mekanizmasını devreye sokarak cildin gençleşmesi sağlanır. Çünkü hücreler uyarı sonrası harekete geçerek; yara iyileşmesini taklit eder. Bunun sonucunda kollajen ve elastik lif üretilir, dolaşım artar, cildin sağlığı eskisinden daha iyi olacak şekilde geri kazanılır.
PRP hücrelerin çalışmasını tetikleyen büyüme faktörlerine ortam sağladığı için, anti-aging tedavide değişmeyecek bir yere sahiptir. PRP tedavisi; kişinin yaşına, yaşanmışlığına, cildin görünen ve analiz edilen sonucuna göre değişecektir. Cilt güneşten yıpranmış ve sarkmış olsa da, sadece cansız ve soluk görünüyorsa da yapılması faydalıdır.

Dermatolojide PRP hangi amaçlarla kullanılır?

  • Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak ve kırışıklıkları düzeltmek için yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri ve kollar gibi sarkan bölgelere uygulanabilir.
  • Uzun süreli yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü ve iyileşmenin geciktiği durumlarda kullanılabilir.
  • Saç dökülmelerinde tek başına yada yapılan tedavilerin etkisini arttırmak için de kullanılmaktadır.

Tedavinin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Bu tedavide kişinin kendi hücreleri tekrar kendisine verildiği için zararı yoktur, ancak beklentiler açısından uygulayan hekimin hastasını, gerekirse doğru tedavilerle desteklemesi gerekebilir.

PRP ile cilt yenileme nasıl uygulanır?

Trombositten zengin plazma elde etmek amacıyla kişiden yeterli miktarda kan alır, alınan kan özel bir filtre ve satrifüj kullanılarak trombositler ayrıştırılır. Hazırlanan beyaz kan hücreleri içeren platelet açısından zengin plasma tedavi bölgesinde cilde enjekte edilir. Enjeksiyon bölgelerinde plateletler ve beyaz kan hücreleri büyüme faktörlerinin serbest kalmasını sağlar ve bu şekilde  kolajen ve hyaluronik asit üretimini arttırarak yaraların iyileşmesi, kırışıklık ve akne izleri gibi cilt problemlerinin önemli ölçüde giderilmesini, cildin yenilenmesini sağlar. P.R.P., dolgu enjeksiyonu veya mezoterapi şeklinde uygulanabilir. Deriyi gençleştirici etkisi uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir.

Yapılan tedavi sonrası günlük hayata devam edilebilir. Uygulama yaklaşık 30-45 dakika sürer.  Uygulamalardan önce lokal anestezik uygulanması halinde ağrı duyulmaz. PRP uygulaması 15 günde bir olmak üzere 2-3 kez tekrarlanır. Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. 3 veya 4 uygulamadan sonra kalıcı bir etki görülür. Daha sonra yılda bir kez tekrarlamak yeterlidir.

Her yaş grubunda ve cilt tipinde aynı etkiyi yaratması mümkün müdür?

PRP tedavisinin sonuçları, kişinin yaşı, cildini güneşten koruma şekli, sigara içip içmemesi, stres, beslenme, uyku durumları ile ilişkilidir. Her tedavide bu geçerlidir. İnsan hücrelerden oluşan canlı bir mekanizmadır. Tetiklenen hücreler 2-3 hafta içinde ürettikleri kollajen, elastik liflerin gerginleştirici etkinliklerini cilde yansıtmaya başlar, ciltte nemlenme etkisi ise daha erken fark edilebilir.

Kendi kanınızla gençleşmenizi sağlayan PRP, hangi yöntemlerle uygulanırsa kalıcı ve güçlü sonuçlar elde edilir?

Anti-aging prensibi; kişinin kendi ihtiyaçları doğrultusunda doğru yöntemlerin kombine edilmesine dayanır. Şöyle ki; dinamik yani kasa bağlı olarak cildin hareketi ile oluşan kırışıklıklarda bu kasların zayıflatılmasını sağlayan  botulinum toksin uygulaması en doğru çözümdür. Cilt altında destek görevi gören bölgenin hyaluronik asit rezervi yaşla birlikte azalmaktadır; bu bölgeye çeşitli dozlarda hyaluronik asit enjekte edilebilir. Bu yöntemle hedef, ya kaybedileni yerine koymak ya da boşlukları doldurmaktır. Vitamin iğneleri ya da mezoterapi ile yapılan cilt uygulamalarında hedef, çalışan hücrelere direk olarak ihtiyacı olan maddeleri vermektir. Bu sayede hücreler bu vitamin, mineral ve aminoasitleri kullanarak üretime geçmekte ve kollajen, elastik lif ve hyaluronik asit sentezlemektedir.

Deride hafif hasar yaratan yöntemler de hücreleri uyarmak ve çalışmaya teşvik etmek için uygun yöntemlerdir. Bu nedenle IPL, lazer ve kimyasal peeling yöntemleriyle beraber PRP tedavisi rahatlıkla uygulanabilir. Böylece daha etkili sonuçlar alınabilmektedir.

mezoterapi-samsun

Prof. Dr. Nilgün Şentürk

Dermatoloji