MEZOTERAPİ NEDİR?

vitamin, aminoasit, mineral, enzim ve bazı ilaçların karışım haline getirilerek deri veya yağ dokusunun altına enjekte edilmesidir

Kullanıldığı Alanlar

 • Saç Dökülmesini Önlemek ve Durdurmak
 • Saç Miktarını Arttırmak
 • Cilt Kırışıklıkları,sarkmaları
 • Yüz Gençleştirme
 • Göz çevresi torbaları
 • Ergenlik ve Hamilelikte Oluşan Çatlaklar
 • Leke tedavisi
 • Sellülit
 • Yara İzleri, (skatrisler)

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Mezoterapi saç dökülmelerinde en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Hem erkek hem de kadınlardaki farklı tipteki (strese bağlı, mevsimsel, metabolik nedenli ve gebelik sonrası) saç dökülmelerinde etkilidir. Saç köklerine  yapılan enjeksiyonla, beslenmek için gereksinim duyduğu vitamin, mineral, oligelement ve dolaşım düzenleyiciler hedef dokuya doğrudan verilmiş olur. Saç gelişimi için gerekli olan eksiklerin giderilmesiyle daha dolgun, hacimli ve parlak saçlara sahip olunur. Mezoterapide eksik olan maddeler küçük dozlarda ve direkt olarak saç köküne verildiği için yan etki riski oldukça azdır ve  etki çok kısa sürede elde edilir. Mezoterapi, yaş, cins ayrılığı gözetmeksizin yapılabilir.

 Saç Mezoterapisinin Avantajları Nelerdir?

-Lokal / bölgesel uygulanımı
-Doğrudan hedef dokuya verilim
-Dökülmenin durmasının yanısıra tüm saçların daha canlı ve parlak görünmesisac-mezoterapisi-nilgun-senturk
-Sistemik yan etki azlığı
-Kullanılan ilaçların ufak dozlarda verilmesi
-İlacın aktif yararlanımı
-İlacı bizzat hekimin uygulaması
-Seans aralarının uzun, seans sayılarının az olması
-Sonuç kalitesinin yüksek olması
-Düşük maliyet

Saç Mezoterapisinin Etkileri

Mezoterapinin ilk etkisi saç dökülmesini durdurmaktır. Var olan ince saçların kalitesini arttırır ve kalınlaştırır. Bu doğrultuda dökülme ve ya cansızlaşma olmadan saçın canlılık ve parlaklığını amaçlayan bir çok insan içinde, bu etki önemli bir referanstır.

Saç Mezoterapisinde Seanslar

Saç mezoterapisi haftada bir seans uygulanır, ve ilk seanstan itibaren etkileri görülmeye başlanır.  Dökülmesi olmayan sadece daha canlı ve parlak saçlar isteyen kişilerde ise 2-3 haftada bir yapılan birkaç seans yeterlidir.
Başlangıçta iyi bir etki için 10 seans yeterlidir. Daha sonra;  1-2 ayda bir yapılan idame tedavileri ile saçlar korunur. Saç dökülmesine neden olan hastalık varsa bunun tedavisiyle birlikte yapılan mezoterapi sonrası idame tedavileri yılda 3-4 kez olsa yeterli olmaktadır.

Mezoterapiye Destek Tedaviler

Mezoterapiye ek olarak şampuan, tonik, yağ gibi dışardan yapılan uygulamalar önerilebilir. Özellikle erkeklerdeki androgenetik alopesilerde bir ilacın kullanımı gereklidir. İlaç tedavileri saç dökülmeleri kısa zaman önce başlamış olanlarda (5 yıl), önden açılması ve tam kelliği bulunmayan erkeklerde daha etkilidir.

YÜZ, BOYUN VE EL MEZOTERAPİSİ

Yaş, güneş ışınları, stres ve çevresel faktörlerin etkisi ile ciltte destek dokularını azalmasına bağlı olarak kırışıklık, ve sarkmalar ortaya çıkabilir. Ayrıca mimiklere bağlı olarak da kırışıklık ortaya çıkabilir. Bunların  giderilmesi amacıyla yüz, boyun dekolte bölgesine ve ellere mezoterapi uygulaması yapılmaktadır.

Ayrıca güneş, çevresel etkenler, cilt altı dolaşım bozulması, cildin vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanmaması sonucunda da  cilt mat ve cansız görünüm alabilir. Ciltte lekelenmeler, sarkmalar, ve solgun bir görünüm ortaya çıkabilir. Cildin vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması, bozulmuş kan dolaşımın düzeltilmesi, azalan destek dokuların yerine konması amacıyla yüz mezoterapisi yapılır.

Yüz mezoterapisi hastanın cilt yapısına göre değişmekle birlikte 1-4 hafta aralıklarla 6-10 seans yapılır. Daha sonra 1- 3 ayda bir seans uygulama yapılarak elde edilen düzelmenin devam ettirilmesi sağlanır.

 Mezoterapi nasıl yapılır?

Cildin ayrıntılı muayenesi yapılır. Kişiye ve cildin ihtiyaçlarına uygun ilaç karışımları hazırlanır. Uygulama bölgesi dezenfekte edilir, hazırlanan ilaç karışımı ince iğneler ile 1 cm aralıklarla cilt içine verilir yada çoklu iğneleme sistemi ile cilde yedirilir.Uygulama sırasında soğuk kompres uygulanması ağrıyı azaltmaktadır.

 Mezoterapi uygulama sonuçları nasıldır?

Yüz mezoterapisi uygulaması sonuçları hemen fark edilir. Cildin ihtiyaçlarının yerine konması, destek dokularının tamamlanması, dolaşımın düzelmesi sonucunda cilt daha canlı, parlak ve gergin bir görünüm alır. Cildin sağlıklı görünümü ciltteki yaşlılık izlerini oluşmasını önleyecek niteliktedir. Uygulama sonrası  uygulama bölgesinde küçük morluklar görülebilir , bunlar tedavi gerektirmeden birkaç günde kendiliğinden iyileşir. Uygulama sonrası havuz-denize girilmemelidir(1-4 gün). Uygulama sonrası güneşten korunmalı ve solaryuma girilmemelidir(1 hafta). Cilde uygun güneş koruyucular kullanılmalıdır. Uygulama sonrası fondoten,pudra gibi kapatıcılar kullanılmamalıdır(2-3 gün).

 Mezoterapinin Uygulanmaması Gereken Durumlar

 • Kalp yetmezliği,
 • Diyabet,
 • Böbrek rahatsızlıkları
 •  Antikuagülan tedavi alan hastalarda uygulanmaz.