VARİS TEDAVİSİ

Bacaklarda şişlik, ağrı, karıncalanma, uyuşma, çabuk yorulma gibi şikayetlere yol açan varisler günümüzde lazer ile kolayca tedavi edilmektedir. Bu bölgedeki varislerin boyut ve derinliklerinin farklı olması, akımdaki farklılıklar ve genişlemelerin farklı tipte olması nedeni ile lazer tedavisinin kişiye göre ayarlanması gerekmektedir. Seans aralıkları bir kaç haftadan bir kaç aya kadar değişebilecek şekilde yine kişiye özel ve lezyonun özelliklerine göre belirlenir. Genellikle lazerle varis tedavisinde tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu bölgedeki geniş varisler skleroterapi ile tedavi edilmekle birlikte, ağrılı bir işlem olması nedeni ile son yıllarda lazer tedavisinin popülaritesi artmıştır. Özellikle skleroterapiden korkanlar, kontrendikasyonu olanlar, skleroterpi ile başarı elde edilemeyenler, ince varisleri olanlar için laser tedavisi oldukça uygundur.

Bacaktaki yüzeyel damarların tedavisinde KTP, PDL, uzun dalga boylu alexandrite ve IPL kullanılabilir. Bu cihazlar yüzeyel venleri tedavi edebilir ama penetrasyon derinliği fazla olmadığı ve pigmenter yan etkileri fazla olduğu için kullanımı sınırlıdır.

Daha uzun dalga boyu olan lazerler diyot (800-940 nm) Nd:YAG (1064 nm) lazerler derin damarların tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavinin hemen ardından damarın tamamen kaybolduğu gözlenir. Özellikle Nd:YAG lazer deriye zarar vermeden yüksek enerjilerde kullanılabildiği için son yıllarda skleroterapiye alternatif bir yöntem olarak öne çıkmıştır. Kliniğimizde lazer tedavisi için 1064 nm dalga boyunda ışıma yapan NdYAG (Duetto MT) lazer kullanılmaktadır.

Varislerin lazerle tedavisinde en sık karşılaşılan yan etki koyu renkli leke oluşmasıdır.  Bu renk zamanla kaybolur, ama bu bazı vakalarda 1 yıl ya da daha uzun sürebilir. Eğer uygun olmayan dozlar ile aşırı ısı oluşursa ülserasyon ve skar gelişimi olabilir.

nilgun-senturk-varis-tedavisi