Vitiligo

VİTİLİGO NEDİR?

Vitiligo, deriye renk veren hücrelerin kaybına bağlı deride beyaz, yama tarzında lekelerle giden bir deri hastalığıdır.

Özellikle kol , bacaklar ve yüzde sıklıkla simetrik keskin sınırlı beyaz alanlar ile karakterizedir. Toplumun %1-2 sinde görülür. Hastalık, genellikle 20 yaştan önce başlar. 1/5 hastanın aile bireylerinde vitiligo vardır. Vitiligolu hastaların çoğunun genel sağlık durumu iyidir.Bazen diabet, tiroid hastalığı ve saçkıran hastalığı ile birlikte görülebilir.

 

VİTİLİGO NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Vitiligoda tedavi süreci uzundur.Aylar sürebilir ve hasta-hekim iletişiminin iyi olmasını gerektirir.

Vitiligoda tedavi, ya normal deri rengine dönüş (repigmentasyon), ya da az miktarda kalmış normal renkteki alanların rengini açmak (depigmentasyon ) şeklinde olabilir. Repigmentasyon metodlarındaki tedavi başarısı hastadan hastaya değişmektedir. Bu amaçla fototerapi, topikal steroidler ve kalsinörin inhibitörleri kullanılmaktadır.

Normal renkteki alnların rengini açmak için ise hidrokinonların monobenzil eter formu kullanılmaktadır. Bu tedavi vitiligoda son seçenektir. Dönüşü yoktur. Hastanın deri rengi sıfırlandığından güneşe karşı bir koruyucu kalmamıştır. Güneş altında ciddi kızarma olabilir. Zamanla bu bölgelerde deri kanseri gelişme riski yükselmiştir.

Son yıllarda sağlam deriden melanosit hücrelerinin alınıp vitiligolu alanlara nakli konusunda yoğun araştırmalar yapılmaktadır. Süreç uzun olduğu için ve tedavi sonucu geç alındığı için hastalar sıklıkla alternatif yöntemlere yönelir.

Açık renkli kişilerde bronzlaşmaktan kaçınmak, deride zıtlık oluşmasını önler. Vitiligolu alanın güneşe olan doğal savunması kaybolmuştur. Bu alanlarda kolaylıkla güneş yanığı gelişebilir. Bu yüzden, en az 30 faktörlü bir güneş koruyucu kullanılmalıdır. Güneşten olabildiğince kaçınılmalıdır.
Vitiligoyu makyaj veya boyalarla örtmek güvenli ve kolay bir yöntemdir. Suya dayanıklı kozmetikler, hemen hemen her deri tipi için mevcuttur.